Zapowietrzanie się przedniego hamulca

Wszystkie sprawy mechaniczne, jak naprawić motocykl, książki serwisowe itp..

Moderator: michu

Zapowietrzanie się przedniego hamulca

przez Dome » 22 maja 2015, o 08:40

Witam Kolegów !
Jakiś czas temu zauważyłem w moim moto pewną dziwną przypadłość.
Od początku:
Jakoś w styczniu/lutym po zakupie moto oddałem je mechanikowi na totalny przegląd i wymianę wszystkiego co takiej wymiany wymaga.
Odebrałem moto i w sumie do maja był spokój ale jak wiadomo (pogoda) moto więcej stało niż jeździło.
Na początku maja zauważyłem że klamka przedniego hamulca jest dość miękka ale nie dotyka jeszcze manetki gazu.
Moto postał tydzień, dwa i wczoraj klamka już dotykała manetki gazu.
Odpowietrzyłem jedynie przy manetce jak polecił mechanik ( sporo powietrza wyleciało ) i znowu stała się twarda - zobaczymy na jak długo.
Tylny hamulec przez ten czas był i jest ok.

Moje pytania :
Czy jak motocykl długo stoi to układ sam może się zapowietrzać ?
Zauważyłem że pokrywka od zbiorniczka wyrównawczego nie była jakoś super mocno dokręcona ale nie była też za luźno - czy to mogło mieć wpływ ? Teraz dokręciłem bardzo mocno.
Gdzie szukać przyczyny jeżeli problem będzie się powtarzał ?

Mój sprzęt to ZX6R 2006, przebieg ok 25 tys, sądząc po zużyciu elementów wydaje się być zbliżony do oryginalnego.
Klocki jeszcze są, nie zauważyłem żeby przewody gdzieś puchły podczas hamowania.
 
Posty: 125
Dołączył(a): 7 stycznia 2015, o 12:35
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Zapowietrzanie się przedniego hamulca

przez brygi15 » 22 maja 2015, o 20:27

Układ hamulcowy powinien być bardzo szczelny i raczej nie zapowietrzy się od nie używania. Twój mechanik widocznie źle wymienił Ci płyn hamulcowy skoro układ był zapowietrzony. W takiej sytuacji ja bym powtórzył tą czynność. Pokrywa od zbiorniczka z płynem powinna być szczenie zamknięta czyli raczej mocno zakręcona. Proponuję pojechać troszeczkę szybciej ( nie łamiąc przepisów :p i w odpowiednich warunkach ) i hamować do końca i tak kilka razy jeżeli klamka zacznie być miękka znaczy układ hamulcowy jest do wymiany albo płyn.

Weź poprawkę że nie wiem jak jest na prawdę :D
 
Posty: 70
Dołączył(a): 27 kwietnia 2014, o 08:59
Lokalizacja: radzy

Re: Zapowietrzanie się przedniego hamulca

przez huragan » 23 maja 2015, o 06:58

 
Posty: 328
Dołączył(a): 16 grudnia 2011, o 04:06
Lokalizacja: ZS

Re: Zapowietrzanie się przedniego hamulca

przez Dome » 24 maja 2015, o 10:02

Dzieki za pomoc. Sprubuje sposobu z hamowaniem i bede obserwowal uklad.
 
Posty: 125
Dołączył(a): 7 stycznia 2015, o 12:35
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Zapowietrzanie się przedniego hamulca

przez mailo1 » 24 maja 2015, o 20:45

Podłącze się pod temat z trochę innym problemem.

Założyłem nowe klocki i niby wszystko było OK.
Klamka hamulca w miarę twarda, moto hamowało średnio, ale wiadomo - klocki nie dotarte.
Wyjechałem dziś i nagle zonk. Podniosłem konia kilka razy i w pewnym momencie jak mocniej opadłem to hamulec padł.
Tzn. klamka stała się miękka, że prawie manetki dotykała. Po jakimś czasie trochę się polepszyło, ale do pierwotnego stanu nie wróciła.
Ktoś ma jakiś pomysł o co chodzi ?
 
Posty: 84
Dołączył(a): 1 marca 2014, o 14:16

Re: Zapowietrzanie się przedniego hamulca

przez levisik » 26 maja 2015, o 12:56

zapowietrzony lub tłusta tarcza
 
Posty: 1948
Dołączył(a): 10 lipca 2009, o 23:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zapowietrzanie się przedniego hamulca

przez Dome » 26 maja 2015, o 13:04

Tłusta tarcza na pewno nie bo wtedy klamka nie robiła by się miękka tylko nieefektywnie by hamował.

Zauważyłem że chyba znowu się zapowietrza (odpowietrzyłem w poprzednim tyg) bo klamka już jak by nie jest tak twarda.
Ktoś miał podobny problem ?
 
Posty: 125
Dołączył(a): 7 stycznia 2015, o 12:35
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Zapowietrzanie się przedniego hamulca

przez DaRu » 2 czerwca 2015, o 16:46

Jeśli odpowietrzałeś i nadal to samo to odkręć na dłuższy czas (dzień, dwa) zbiorniczek, klamkę hamulca przyciśnij do manetki przymocuj np opaską. I sprawdź efekty. Czasem pomaga
 
Posty: 57
Dołączył(a): 27 maja 2010, o 19:25
Lokalizacja: Konin/Liche

Re: Zapowietrzanie się przedniego hamulca

przez Fizek44 » 7 kwietnia 2023, o 08:41

Jeśli masz problemy z biciem hamulców w swoim samochodzie, warto przeczytać artykuł https://incar.pl/baza-wiedzy/bicie-przy ... ozbyc.html Znajdziesz w nim informacje na temat przyczyn tego problemu oraz sposobów, jak go rozwiązać. Dowiesz się między innymi, co może być powodem bicia hamulców, jakie czynniki wpływają na ich zużycie oraz jakie są najskuteczniejsze metody naprawy. Artykuł jest napisany w sposób przystępny, co pozwala na zrozumienie problemu nawet dla osób, które nie są specjalistami w dziedzinie motoryzacji. No i na pewno będzie dużo łatwiej wykryć i rozwiązać problem. Jak najbardziej warto przeczytać, jeśli , chcesz utrzymać swój samochód w jak najlepszym stanie i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na drodze.
 
Posty: 99
Dołączył(a): 2 grudnia 2020, o 10:00

Re: Zapowietrzanie się przedniego hamulca

przez inga » 27 kwietnia 2023, o 13:20

Uważam, że warto odwiedzić kia aso lublin: https://technotop.pl/kia/serwis/ . Słyszałam wiele pozytywnych opinii na temat tego serwisu. Sądzę, że Wy także będziecie zadowoleni z ich usług.
 
Posty: 192
Dołączył(a): 23 października 2019, o 08:29

Re: Zapowietrzanie się przedniego hamulca

przez motorowerzysta » 1 października 2023, o 10:27

Mając klasyka jak VW Karmann Ghia w swojej kolekcji, często zastanawiałem się jakie są jego dokładne osiągi. Odpowiedź na to pytanie znalazłem w świetnym materiale dostępnym tutaj https://mototeams.pl/pojazdy-i-sprzet/j ... mann-ghia/ więc myślę, że to doskonałe źródło informacji dla każdego miłośnika tego modelu.
 
Posty: 1385
Dołączył(a): 5 listopada 2019, o 22:17


Kto przegląda forum
Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 6 gości
cron